ניקוי ספות שטיחים וריפודים
דף הבית » בלוג » ניקוי עובש – המדריך המלא

תוכן העניינים

ניקוי עובש – המדריך המלא

בין אם תרצו לבצע ניקוי עובש במקלחת ובאמבטיה, או שתרצו לנקות עובש מהקיר, במדריך המלא שלנו אנו נעבור ביחד שלב שלב ונראה כיצד ניתן להסיר עובש. עובש הוא בעיה נפוצה עבור בתים רבים, כדי לבצע ניקוי עובש עם חומץ, מומלץ תחילה ללמוד מהו עובש, האם הוא מסוכן? וכיצד תוכלו להסיר את העובש מהמזרונים, מהמזגנים ומכל המשטחים בבית מבלי לגרום לנזק.

מהו עובש – ומה גורם לעובש

עובש הוא סוג של פטרייה שצומחת כמעט על כל משטח לח. זה לא מקרה נדיר למצוא עובש בחדרי האמבטיה, מטבחים, קירות ומרתפים. עובש יכול להיות בצבעים שונים כמו שחור, לבן, סגול וכתום. העובש עלול להיות בכתמים גדולים מאוד וגם בנקודות מזעריות. ללא השגחה וטיפול בהתאם, לא משנה ממה נגרם העובש, הוא ימשיך להתפשט כל עוד יש לו לחות. מה שבעצם אומר שללא טיפול הולם העובש עלול לצאת משליטה במהירות, במיוחד באזורים שבהם אתם לא משתמשים באופן קבוע, כגון המרתף, עליית הגג, ואפילו בין הקירות.

עובש וטחב זקוקים רק לשני יסודות על מנת לגדול: לחות ומקור מזון. בדרך כלל המזון יהיה מקור אורגני כמו כותנה (זו הסיבה שישנם מצבים שנדרשים לבצע ניקוי מזרן מעובש), עור, עץ או תאית (גם מקורו בעץ ובנייר), לרוע המזל שני האלמנטים הלל נפוצים מאוד בדירות מגורים. מעט מים שנשארים במסילות של דלת המקלחת שלכם, או לחות שנכנסים מגוש החלון השבור שלכם, הם כל מה שהעובש באמת צריך בשביל להתפתח. יש הרבה חומרים אורגניים בכל בית שיכולים להזין אותם – מסגרת הדלת, הקיר, הרצפה, התקרה ורהיטים של הבית שלכם הם כולם יכולים להוות עבורם ארוחה הוגנת. מה שאומר שעובש יכול לצמוח כמעט בכל מקום, כך ששמירה על ערנות והתמקדות מוקדמת יכולה למזער את הנזק שהעובש יכול לגרום לבית ולבריאות שלכם.

ניקוי עובש

סוגי עובש ומהם החומרים שבהם ניתן להיעזר

ישנם סוגי עובש רבים, אנחנו לא נכנס לזה עכשיו בשביל לא להכביד עליכם, אך העובש השחור הוא העובש שמרבית האנשים חוששים ממנו. אבל כדי שתדעו, אפילו עובש שחור ניתן להסיר בקלות אם אתם ערניים ותפסתם את זה דיי מוקדם. מה שיכול לעזור לכם להרוג עובש שחור הינם חומרים שניתן למצוא בכל סופרמרקט – חומץ לבן, מי חמצן ואלכוהול לחיטוי. בעבר היה נפוץ להגיד שניתן להסיר עובש באמצעות שמנים אתריים, אך ההמלצה שלנו היא לא לעשות את זה, שמנים אלו עשויים לגרום לחדר או לבית שלכם בהחלט להרגיש רענים ונקיים, אך בטוח לא לנקות עובש. החומרים שהזכרנו לעיל בהחלט יכולים לעזור לכם להסיר עובש מכל המשטחים בבית, והכי חשוב, ללא מאמץ.

טיפול בבעיה שגרמה לעובש – כדי שלא תחפשו מדריך ניקוי עובש בפעם הבאה

עובשים נמצאים מסביבינו – אנו נושמים את החלקיקים והנרבגים שלכם כל יום. אי אפשר למנוע כניסת עובש לכל חלל סוג, אבל אפשר לנקוט בצעדים פשוטים כדי לעצור עובש, ובכך לא לחפש דירת מגורים חדשה.

ישנן שלוש דרכים שבהן מים יכול לגרום לצמיחת עובש:

 • בעית תחזוקה – כגון צנרת עם דליפה או אי אטימות של החלונות.
 • טעות אנוש – למש אי ייבוש מים במסילת דלת המקלחת שלכם או התזת מים סביב לכיור.
 • כשל בבנייה – בדדך כלל, עובש קשור לבעיות ייבוש מתמשכות הנגרמות מזרימת אוויר לקויה.

קל לפתוח את שני הבעיות הראשונות, כל שעליכם לעשות הוא לתקן את הבעיה או לשנות את ההרגלים שלכם כדי להיות יותר מודעים למקור שבו מים ניתזים ומצטברים. אם עובש גדל בגלל בנייה שגויה בבית שלכם, זה עשוי לדרוש מכם התערבות נרחבת יותר. ייתכן שיהיה צורך בהתקנת מאווררים או פתחי אוורור, הוספת תנורי חימום או השקעה במדלל לחות בייתי, כל אלה שיטות מצויינות שלא תעלה לכם ביוקר כמו להחליף בית.

ניקוי עובש מקירות

כיצד לבצע ניקוי עובש מהקירות ומהתקרה

בדרך כלל, מבחינים לראשונה שיש בעיית עובש כשרואים אותו צומח על הקירות והתקרה בבית. רוב הפעמים מדובר בפינות ליד התקרה והרצפות, ובחדרים עם רמת לחת גבוהה כגון מטבחים, חדרי אמבטיה, חדרי כביסה ומרתפים. אם תרצו לבצע ניקוי עובש בקירות תצטרכו את המצרכים הבאים:

 • אקונומיקה
 • חומץ לבן
 • 3 אחוז מי חמצן
 • מים
 • בקבוק ריסוס
 • מברשת קרצוף

הכנתם את המצרכים לניקוי עובש מהקירות? בואו נתחיל!.

 1. הכינו תמיסה בבקבוק ריסוס של 1/3 אקונומיקה ו- 2/3 מים.
 2. רססו על האזור הנגוע בקיר או במשטח המיועד.
 3. הניחו לתמיסה להיספג בקיר במשך רבע שעה.
 4. בעזרת מברשת קרצוף, קרצפו את האזור הנגוע בעדינות.
 5. נגבו את האיזור בעזרת מטלית נקייה ,וחזרו לפי הצורך על הפעולות הנזכרים לעיל כדי להסיר את כל העקבות של העובש והטחב.
 6. הכינו תערובת של 50% מי חמצן ו-50% חומץ לבן.
 7. רססו את המשטח המנוקה ואפשרו לו להיספג ולהתייבש לבד.

שיטה זו פועלת מכיוון שהיא מטפלת בעובש הנראה לעין, וגם בשורש של העובש שלעיתים קרובות אינו נראה לעין. באופן מפתיע, ניקוי עובש עם חומץ ומי חמצן יעיל יותר בהריגת שורשי העובש מאשר אקונומיקה. וכן להפך, אקונומיקה יעילה יותר בהסרת העובש הנראה לעין מקירות.

טיפ מקצועי: אם אין לכם מי חמצן 3% בהישג יד, אתם יכולים גם לבצע ניקוי עובש עם חומץ וסודה לשתייה.

כיצד לבצע ניקוי עובש ממזרון

יכולות להיות סיבות רבות לכך שהמזרון שלכם מוכתם מעבוש. זיעה, אוויר לח, שפיכת משקאות וכתמי לחות יכולים לתרום למראהו והיווצרות העובש. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם ניקוי עובש ממזרון היא מניעה. יש כמה צעדים פשוטים שאתם יכולים לנקוט כדי לנסות זאת: הנמנעו מייבוש בגדים לאחר כביסה בתוך החדר, שמרו על זרימת אוויר בחדר על ידי פתיחת חלונות, ובנוסף אתם יכולים גם להתשמש במסיר לחוץ כדי לצמצם את הלחות בחדר השינה למינימום.

ישנן מספר שיטות שתוכלו לנסות לנקות מזרון עם עובש. עם זאת, זיכרו שהם עלולים לא לעבוד מספיק טוב אם הפטרייה חדרה עמוק לתוך המזרון. ישנם מצבים שרק חברה לניקוי מזרונים תוכל לעזור לכם להיפטר מהעובש לגמרי.

שיטת ניקוי עובש ממזרון בעזרת אלכוהול הינה שיטה יעילה מאוד בהתמודדות עם צמיחת עובש על בדים ומזרונים, זהו פתרון פשוט ומהיר שיכול להסיר לגמרי את העובש מהמזרן ומהבד. לשם ניקוי מזרונים מעובש בעזרת אלכוהול עקבו אחרי השלבים המדויקים שלנו:

 1. שאיבה – היעזרו בשואב אבק ושאבו את צדדי המזרן כדי להסיר לכלוך ואבק גס.
 2. הכינו תמיסה לניקוי – ערבבו חלקים שווים של אלכוהול ומים חמים בתוך בקבוק תרסיס.
 3. רססו ושפשפו – רססו את התמיסה שהכנסו על איזור העובש, ושפשפו את הכתם בתנועות סיבוביות.
 4. נגבו – לקחו מטלית נקייה, טבלו אותה במים וסחטו. לקחו את המטלית ונגבו את האזור תוך כדי לחיצות על המזרן.
 5. ייבוש – אנו מאמינים שהאלכוהול הסיר את העובש לגמרי, תהנו!.
כך נקאה עובש במיקרוסקופ

כיצד לבע ניקוי עובש מבד

מי חמצן הינו חומר מצויין לניקוי עובש מבד. עם זאת, שיטה זו לוקחת קצת יותר זמן מכיוון שצריך לחזור על התהליך מספר פעמים. לפני השימוש בשיטה זו, בדקו את תווית הבד שלכם ובדקו האם ניתן להשתמש במי חמצן, בכל מקרה, בדקו תחילה את החומר במקום נסתר. כדי לבצע ניקוי עובש בצורה הטובה ביותר לבשו כפפות ועקבו אחרי השלבים:

 1. שאבו את פריט הבד משני הצדדים.
 2. ערבבו בבקבוק תרסיס 1/3 מי חמצן עם 2/3 מים חמים וערבבו היטב.
 3. רססו על האזור שלו תרצו לבצע ניקוי עובש מבד, ולאחר מכן שפשפו עם מברשת בעלת סיבים עדינים.
 4. לקחו מטלית נייר או מגבת נקייה, ספגו אותה במים, סיחטו, ומיד לאחר מכן נגבו את האזור בבד שאותו ניקתם.
 5. הניחו את פריט הבד בשמש לייבוש מהיר.
 6. לאחר הייבוש, חזרו על התהליך מספר פעמים כדי לחסל את כל הנברגים והחיידקים שנותרו על הבד.

טיפ מקצועי: בעת שאתם מבצעים ניקוי עובש מבד עם מי חמצן זיכרו להשתמש עם כפפות. בנוסף, בדקו תמיד תחילה את החומר באזור נסתר.

כיצד לבצע ניקוי עובש מעץ

עובש אוהב משטיחי עץ, בין אם זה אדני החלונות, הפרקט, מסגור הקירות, הדלתות או שאר הרהיטים מעץ בבית. תכולת התאית הגבוהה בעץ מספקת לעובש הרבה מזון, וזהו הסיבה שמרבית האנשים מחפשים כיצד לנקות עובש מעץ. מכיוון שעץ הוא סופג מאוד, קל לעובש ליצור סביבת הידבקות מושלמת, למרות שיש מעט מאוד לחות. אם אתם מצאתם עובש גדל על רהיטי העץ בבית שלכם, הנה דרך לבצע ניקוי עובש מעץ בעזרת המצטכים הבאים:

 • נוזל לשטיפת כלים
 • אבקת בורקס (לחלופין אפשר להיעזר בסודה לשתיה)
 • מים
 • שואב אבק
 • בקבוק מרסס
 • מברשת בעלת סיבים רכים
 • מטליות או מגבות נייר
 • מאוורר
 • נייר זכוכית

לאחר שכל המצרכים נמצאים בהישג יד, בואו נלמד כיצד לבצע ניקוי עובש מעץ:

 1. התחילו בשאיבת אבק קפדנית, ונסו להסיר כמה שיותר מהעובש החיצוני. תוכלו להיעזר תוך כדי השאיבה במברשת בעלת סיבים רכים.
 2. הוסיפו כפית סבון כלים ומים למרסס ונערו עד שהסבון יתמוגג ונמס לגמרי.
 3. רססו על גבי המברשת וקרצפו היטב את העובש והטחב. לאחר מכן השתמשו במטליות או בנייר כדי לנגב ולספוג את החומרי ניקוי.
 4. כדי להרוג את השורש של העובש, הוסיפו 1 כף של סודה לשתייה או אבקת בורקס לכוס מים. הרטיבו את המברשת בעלת הסיבים הרכים ומרחו את התמיסה על האזור הנגוע, המתינו לספיגת החומר על העץ ומיד ייבשו את האזור עם מטלית יבשה או מגבת נייר.
 5. הפעילו את המאוורר לכיוון העץ כדי לגרום לייבוש העץ במהירותץ
 6. אם העובש עקשן מאוד, השתמשו בנייר זכוכית עדיך כדי לגרד את האזור הנגוע.

נקבוביות העץ עלולות להקשות על ניקוי עובש מעץ לחלוטין. כדאי גם לשקול את האפשרות של צביעת העץ לאחר השיוף. זו גם הסיבה שאנחנו ממליצים לבצע תחילה ניקוי עובש מעץ בעזרת סבון כלי וסודה לשתייה, חומרים אלו נוטים לא לגרום לעץ נזק ושינוי צבע (לא כמו חומץ ומי חמצן שעלולים לבצע הלבנה לעץ) אקונומיקה היא גם לא בחירה טובה מכיוון שהאקונימיקה עלולה להרוס ולהרוג את שורשי העץ יחד עם העובש.

טיפ מקצועי: האם העץ עדיין מוכתם? בדרך כלל מדובר בכתמי טחב (שינוי הצבע שעובש מותיר אחריו) ולא של עובש. אמנם אקונומיקה עלולה להזיק לעץ, אבל היא יכולה לעזור לכם להסיר את הכתמים שנשארו, לכן הספיגו מגבת באקונימיקה ונגבו בעדינות את האזור הנגוע.

 

תוכן העניינים

מאמרים אחרונים בנושא
אודות הכותב
Picture of מאיר כהן
מאיר כהן

שלום שמי מאיר כהן בן 38, נשוי לנועם ואבא לאורי ואליאב. מנכ"ל נקי מחדש חברה לניקוי ספות, מפעל לניקוי שטיחים ושירותי ניקוי פוליש, דירות מקבלן ולאחר שיפוץ מהמובילות ביותר בארץ. בעל הסמכה בין לאומית לחידוש טקסטיל. פתחתי את חברת נקי מחדש מתוך רצון להעניק שירות ואיכות שלא רואים בארץ, במיוחד בתחום של שירותי ניקיון. וזאת בדיוק הסיבה לכך שאנחנו החברה היחידה שמתחייבת להגיע לתוצאות הטובות ביותר. במידה ולא עמדנו בהתחייבות שלנו - לא נגבה תשלום.

הישארו מעודכנים
אהבתם? שתפו את החברים
להזמנות והצעת מחיר חייגו:

055-300-2030

או השאירו פרטים ונחזור אליכם עם מחיר מותאמת אישית!
ניקוי ספות שטיחים וריפודים

אל תשאירו את הריפוד מלוכלך

אנחנו כאן בשבילכם !

או חייגו עכשיו

055-300-2030

דילוג לתוכן
חיוג מהירוואטסאפ